WEA-Retired pre-retirement seminars

Date Lead presenter Contact Council or local
2018

Oct. 26-27

Jan Philips                        Chenoa Gray            WEA-Cascade

Nov. 2-3

Karla Kragelund                        Teresa Correy                        WEA Riverside
Nov. 2-3 Mary Lindsey                            Lora Olinger                           WEA Fourth Corner

Nov. 9-10

Dixie Hughes                       

Regina Redmond 

Kent

Nov. 16-17

Jan Curtis                        Shelley Lamb   Pilchuck
Nov. 16-17 Karla Kragelund       Carol Lowenstein                          WEA Tacoma
Nov. 16-17 Mary Lindsey   Lora Olinger   WEA Fourth Corner

Nov. 30 - Dec. 1

Dixie Hughes                  Billie Jo Wood   Soundview
Nov. 30 - Dec. 1 Mike Coleman                            Charlotte Cole WEA Sammamish
Nov. 30 - Dec. 1 Debby Nissen                          Marilyn Heaton                                        Summit

Dec. 7-8

Dixie Hughes                    Lori Fleck            Rainier
Dec. 7-8 Mike Coleman  Terri Neely                                    Lake Washington EA
Dec. 7-8 Debby Nissen                            Deb Brady                                          Seattle
2019
Jan. 11-12 Jan Curtis                       
Shelley Lamb          
Pilchuck
Jan. 11-12 Maureen Ramos Maureen Ramos WEA-Eastern/Spokane
Jan. 11-12 Mike Coleman                            Charlotte Cole WEA Sammamish

Jan. 18-19

Jan Philips  Chenoa Gray          WEA-Cascade

Feb. 1-2

Jan Philips                       
Chenoa Gray           
WEA-Cascade

Feb. 22-23

Jan Curtis                       
Shelley Lamb          
Pilchuck
Feb. 22-23 Maureen Ramos Maureen Ramos WEA-Eastern/Spokane
March 1-2 Sandy Kokko Cindy Brown Vancouver

March 1-2

Jan Philips                        Chenoa Gray          WEA-Cascade
March 1-2 Karle Warren     WEA-Southeast
March 3-4 Debby Nissen Deb Brady Seattle
March 8-9 Karla Kragelund                     Carol Lowenstein     WEA Tacoma
March 15-16 Karla Kragelund      Teresa Correy    WEA Riverside
March 22-23 Barb Brantingham    Sandy Kalmin-Duerre    WEA MidState
March 22-23 Maureen Ramos Maureen Ramos WEA-Eastern/Spokane

March 29-30

Dixie Hughes                    Lori Fleck                Rainier
March 29-30 Mike Coleman  Terri Neely  Lake Washington EA
March 29-30 Debby Nissen                          Marilyn Heaton                                      Summit

April 5-6

Dixie Hughes                  Diane Jordan       Auburn

April 12-13

Dixie Hughes                      Billie Jo Wood         Soundview
April 12-13 Karle Warren           WEA-Southeast
April 12-13 Sandy Kokko Patricia Lagren   North Central

April 26-27

Jan Curtis                       

Shelley Lamb          

Pilchuck
April 26-27 Maureen Ramos Maureen Ramos WEA-Eastern/Spokane

May 3-4

Dixie Hughes                    Regina Redmond  Kent
May 3-4 Karle Warren           WEA-Southeast
May 3-4 Maureen Ramos Maureen Ramos WEA-Eastern/Spokane
May 3-4 Debby Nissen  Deb Brady Seattle
May 3-4 Mike Coleman                        Charlotte Cole                      WEA-Sammamish

May 10-11

Dixie Hughes                   Tia Hendrix               Federal Way                   

May 17-18


Jan Curtis                   

Shelley Lamb          

Pilchuck
May 17-18 Mike Coleman  Terri Neely  Lake Washington EA

June 25-26

Jan Curtis    Shelley Lamb  Pilchuck